Autorud Online - kupuj tak, jak Ci wygodnie

Dopłaty do samochodów elektrycznych - jest podpisane rozporządzenie !

07.11.2019 r.

Długo czekaliśmy na tą wiadomość, już nawet wydawało nam się, że nic z tego nie będzie…

Ale doczekaliśmy się: Ruszają dopłaty do samochodów elektrycznych !!!

Wprawdzie rozporządzenie, mówiąc delikatnie, dalekie jest od ideału, to lepsze takie, niż żadne. Zawsze przecież jest szansa, że następne rządy go poprawią i spowodują prawdziwą elektryczną rewolucję w Polsce.

Rozporządzenie w sprawie dysponowania środkami Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) zostało parafowane przez wszystkie zaangażowane ministerstwa i przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Tak więc pozostaje już niedługa droga do uruchomienia dopłat. Oceniamy, że do końca tego roku nastąpi publikacja w Dzienniku Ustaw i ogłoszenie naboru wniosków.

Kto może ubiegać się o dopłaty?

Tylko osoby fizyczne, które kupią samochód elektryczny o wartości do 125 000 zł brutto.

A więc rozporządzenie nie obejmuje: firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie obejmuje również samochodów hybrydowych, samochodów zasilanych gazem ziemnym i elektrycznych motocykli.

Dopłata do samochodu elektrycznego wynosi 30% jego ceny, ale maksymalna cena samochodu nie może przekroczyć wartości 125 000 zł. Po przekroczeniu tej wartości – kupujący traci prawo do takiej dopłaty.

Z przyjętego rozporządzenia wynika, że dopłaty do samochodów elektrycznych będą prowadzone w formule otwartej (nie będzie to konkurs – dopłaty będą przyznawane do wyczerpania środków z transzy), a nabory wniosków będą powtarzane.

Jakie samochody mieszczą się w wyznaczonych kryteriach?

 1.  Škoda CitigoE iV
  • premierowa cena modelu Ambition w Polsce ma wynieść 73 300 zł (a więc po odliczeniu 30% dopłaty 51 310 zł);
  • regularna cena tego modelu ma wynosić 81 900 (po odliczeniu 30% dopłaty 57 330 zł);
 2. Volkswagen e-Up!
  • Katalogowa cena modelu wynosi 96 290 zł (a więc po odliczeniu 30% dopłaty 67 403 zł);
 3. Opel Corsa-e
  • Katalogowa cena w Polsce tego modelu (bez promocji Importera) ma zaczynać się od 124 490 zł (a więc po odliczeniu 30% dopłaty wyniesie 87 143 zł);

Jeżeli więc jesteś osobą fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej i rozważasz zakup miejskiego samochodu, to te propozycje po uwzględnieniu dopłat wyglądają bardzo ciekawie.

Nam pozostaje mieć nadzieję, że Volkswagen ID.3 będzie miał również cenę umożliwiającą wzięcie dopłaty. Marzeniem byłaby identyczna cena jaka jest w Szwajcarii (przypomnijmy: 32 000 CHF, a więc przy kursie 3,87- po przeliczeniu byłaby to wartość 123 840 zł). :) 

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Zapraszamy do nas!

Dołącz do nas na Facebook i bądź na bieżąco!

U nas zawsze ciekawe informacje i gorące newsy!