Autorud Online - kupuj tak, jak Ci wygodnie

Elektryczna mobilność od V do Z

10.05.2019 r.

V jak  – V2G (Vehicle-to-Grid)

Jednym z pośrednich skutków rozwoju elektromobilności jest postęp w branży energetycznej i związane z tym nowe technologie.

Warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązanie łączące samochody elektryczne z sieciami elektrycznymi. Mowa tu o technologii V2G, czyli Vehicle-to-Grid.

Wykorzystując technologię V2G pojazdy elektryczne mogą zarówno pobierać energię elektryczną z sieci jak i ją oddawać. Pełnią funkcję magazynów energii. Ma to wpływ na zrównoważone i sprawne działanie sieci elektrycznych.

Auta elektryczne mogą pobierać nadwyżkę energii, która znajduje się w sieci w godzinach nocnych (ładowanie po niższej taryfie). Zgromadzoną energię w akumulatorze można wykorzystać w ciągu dnia na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy albo odsprzedać energię z powrotem do sieci.

Takie działania umożliwiają powstanie inteligentnej sieci elektrycznej, która jest stabilna i nie obciążona. Rozwiązanie V2G może również dać możliwość właścicielom aut elektrycznych na aktywne uczestniczenie w rynku energii.

 

W jak – Wallbox

Wallbox to stacja ładująca przeznaczona dla prywatnych gospodarstw domowych. W porównaniu do tradycyjnych elektrycznych gniazd domowych, zapewnia większą moc (11-22 kW) i zdecydowanie większą wygodę użytkowania.

Volkswagen oferuje stację ładującą do ładowania domowego: „Volks-Wallbox”, który będzie dostępny w trzech wersjach. Pierwszym z nich jest tania skrzynka ścienna AC o mocy 11 kW, pozwalająca na oszczędne ładowanie baterii przez noc (czas ładowania 100% baterii to od 5 do 8 godzin).

Wersja komfortowa zawiera dodatkowo możliwość dokonywania opłat, a także możliwość łączności z samochodem (automatyczne pobieranie aktualizacji, przesyłanie bieżących informacji do pojazdu, itp.).

Trzeci wariant to stacja ładowania DC o mocy 22 kW, dzięki czemu czas ładowania jest znacznie krótszy (czas pełnego ładowania baterii modelu ID.3 to zaledwie 3 godziny.

 

Z jak – Zero emisji (ZEV – Zero Emission Vehicle)

Samochód o zerowej emisji spalin (ZEV), to elektryczne auto, które pracuje całkowicie bez CO2 w trybie Tank-to-Wheel (TTW). Wymaga to korzystania z sieci ładowania, która jest całkowicie zasilana energią odnawialną.

Pojazdy ZEV są warunkiem całkowitej dekarbonizacji ruchu.

 

 

Lubisz motoryzację?
Polubisz i nas!

 

Obserwuj nas na Facebook i bądź na bieżąco!


U nas zawsze ciekawe informacje i gorące newsy!