Autorud Online - kupuj tak, jak Ci wygodnie

Škoda CitigoE iV - będzie zamieszanie na rynku?

11.09.2019 r.

To może być całkiem spore zamieszanie na motoryzacyjnym rynku.

Škoda  właśnie ogłosiła niemieckie ceny swojego elektrycznego modelu CitigoE iV.

Samochód w Niemczech będzie kosztować już od 20 950 EUR.

Jeżeli dodatkowo sprawdzą się przecieki dotyczące ceny w Czechach – a ma tam CitigoE iV kosztować już od 420 tysięcy koron, to wszystko na to wskazuje, że w Polsce samochód ten może kosztować około 73 000 zł.

Przy obecnym, przygotowanym przez polski rząd, projekcie dopłat do samochodów elektrycznych, wartość dopłaty wyniosłaby około 22 000 zł, a to powoduje, że finalny koszt zakupu Škody CitigoE iV wyniesie około 51 000 zł. A może nawet poniżej 50 000 zł?

Dużo?

Wystarczy porównać tą propozycję do Toyoty Aygo. Jeżeli Aygo (zresztą też produkowane w Czechach) kosztuje od 36 000 zł do aż prawie 50 000 zł, a oferowane jest wyłącznie z 1,0 silnikiem benzynowym, to propozycja Škody na tym tle będzie niezwykle konkurencyjna.

Samochód oczywiście, głównie dedykowany jest do jazdy miejskiej i będzie posiadał silnik o mocy 83KM i momencie obrotowym na poziomie 210Nm. Przyspieszenie od 0 – do 100 km/h w niespełna 12,5s, a jego prędkość maksymalna to 130 km/h.

Te parametry w ruchu miejskim w zupełności wystarczą.

Litowo-jonowa bateria o pojemności 36,8 kWh umieszczona pod podłogą starczy maksymalnie na 265 km (zgodnie z kryteriami WLTP). Zużycie energii uzależnione będzie od stylu jazdy kierowcy i panujących warunków drogowych i wyniesie od 12 do 15 kWh/100 km.

Baterię będzie można naładować albo ładowarką publiczną prądu stałego o mocy 40 kW w godzinę do 80 proc. Jeżeli skorzystamy z wallboxa o mocy 7,2 kW, to zajmie to nieco ponad 4 godz., a gdy skorzystamy z domowej instalacji 2,3 kW, wtedy ładowanie potrwa 12 godz. i 37 min.

Skoda CitigoE iV będzie występowała tylko w wersji pięciodrzwiowej. Miejsca w kabinie i w bagażniku jest dokładnie tyle samo, co w wersji spalinowej. Samochód w naszym salonie pojawi się zapewne jeszcze w tym roku.

Witamy w przyszłości!

Chcesz poznać więcej szczegółów? Zapraszamy do nas!

Dołącz do nas na Facebook i bądź na bieżąco!

U nas zawsze ciekawe informacje i gorące newsy!