Autorud Online - kupuj tak, jak Ci wygodnie

Volkswagen wykorzystując komputery kwantowe usprawnia ruch uliczny!

13.11.2019 r.

Volkswagen rusza w Lizbonie z pierwszym na świecie projektem, którego celem jest optymalizacja ruchu ulicznego wykorzystując do tego celu komputery kwantowe.

W tym celu, Volkswagen podjął współpracę z firmą CARRIS. Ich autobusy Man zostaną wyposażone w specjalny system zarządzania ruchem.

System ten wykorzystując komputery kwantowe D-Wave wylicza indywidualnie i natychmiastowo najszybszą trasę dla każdego autobusu.

Dzięki temu, czas podróży pasażerów będzie znacząco krótszy nawet w godzinach szczytu, a sam ruch uliczny zostanie znacznie usprawniony.

Volkswagen testował swój system podczas konferencji technologicznej WebSummit w Lizbonie (4-8 Listopada).

Volkswagen chce rozwijać swoją wiedzę na polu programowania kwantowego i wymyślać nowe sposoby jak najlepiej można później tą technologię wykorzystać w codziennym życiu. Optymalizacja ruchu ulicznego to tylko jedno z potencjalnych zastosowań tej technologii. Możliwości obliczeniowe tych komputerów mogą wspomóc zarówno miasta jak i samych kierowców.

System zawiera dwie składowe: przewidywaną liczbę pasażerów oraz optymalizację trasy przejazdu

Jeśli chodzi o przewidywanie liczby pasażerów to zespół Volkswagena używa wielu narzędzi analitycznych, żeby zidentyfikować przystanki z wyjątkowo dużą ilością pasażerów o konkretnych porach. W tym celu wykorzystuje anonimowe dane o geolokalizacji oraz przepływie pasażerów. Celem tego jest przystosowanie pod potrzeby jak największej liczby ludzi i zapewnienie optymalnego użytkowania floty busów.

Do testów w Lizbonie zostało wybrane 26 przystanków oraz połączono je tak, żeby powstały 4 specjalne linie autobusowe.

Volkswagen AG zamierza wspierać w tym projekcie rozwijanie elementu przewidywania. Założeniem jest, żeby kierowcy busów mogli dodawać tymczasowe przystanki do ich ustalonego planu przejazdu, żeby móc przewieźć jak największą liczbę oczekujących pasażerów. Może to być bardzo pomocne w przypadku na przykład organizowanych większych wydarzeń w mieście.

Eksperci Volkswagena stworzyli specjalny kwantowy algorytm optymalizujący trasę przejazdu między przystankami. Algorytm ten wylicza najszybszą trasę indywidualnie dla każdego pojazdu i natychmiastowo ją optymalizuje. W ten sposób każdy autobus może poruszać się omijając korki zanim one w ogóle powstaną.

Eksperci twierdzą, że dalsze rozwijanie tego systemu będzie miało same pozytywne efekty. Sprawienie, że każdy autobus będzie poruszał się indywidualnie wyliczoną drogą omijając przy tym miejsca z większym natężeniem ruchu wpłynie bardzo pozytywnie na ruch uliczny w dużych aglomeracjach miejskich.

Współpraca przy projekcie

Firma zapewniająca transport publiczny z Lizbonie, CARRIS, skonsultowała z Volkswagenem plan tras busów oraz zapewniła autobusy miejskie MAN oraz wsparcie techniczne razem z wykwalifikowanymi kierowcami do testów. Niemiecki programista Hexad stworzył specjalną aplikację nawigującą, która będzie pokazywała kierowcom optymalną trasę. PTV Group specjalizująca się w analizie danych, zapewniła wszystkie dane odnośnie analiz ruchu ulicznego w stworzonym przez nich na potrzeby tego projektu modelu miasta.

W przyszłości Volkswagen planuje wprowadzić ten system na rynek

W tym celu Volkswagen zaprojektował wszystko tak, aby można było ten system dostosować do dowolnego miasta lub floty pojazdów. Zaplanowane są już kolejne testy tego projektu w wielu Europejskich miastach.

Volkswagen uważa, że w niedalekiej już przyszłości rozwiązanie to, będzie można zaoferowane firmom zapewniającym transport publiczny, firmom taksówkarskim oraz operatorom samochodowych flot.

Volkswagen i technologia kwantowa

Volkswagen współpracuje z D-Wave oraz Google, które zapewniają ekspertów i dostęp do ich systemów komputerowych. Już w 2016 roku Volkswagen pomyślnie zaprezentował bezzatorowy system ruchu ulicznego dla taxi w stolicy Chin. Od tego czasu, rozwój algorytmu cały czas postępuje i jest chroniony prawami patentami.

 

Przyszłość? Witamy!

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Zapraszamy do nas!

Dołącz do nas na Facebook i bądź na bieżąco!

U nas zawsze ciekawe informacje i gorące newsy!